Analiza przetargów na leki

Analiza przetargów na leki

Wykazała, że wiele aptek oferuje leki po cenach niższych niż koszty ich produkcji. W przypadku leków, których producentem jest polska firma, można zatem stwierdzić, że apteki wykorzystują sytuację i sprzedają leki po marżach dużo większych niż dopuszczalne.

Analiza przetargów medycznych potwierdza, że niektóre apteki sprzedają leki po cenach niższych niż koszty ich produkcji. W przypadku leków produkowanych przez polskie firmy możemy mówić o faktycznym wykorzystaniu sytuacji i sprzedaży ich z bardzo dużymi marżami. Apteki oferujące leki po cenach poniżej kosztów ich produkcji mogą być postrzegane jako naruszające interesy pacjentów.

Jakie leki są najczęściej kupowane przez polskie szpitale?

W minionym roku szpitale w Polsce najczęściej kupowały leki przeciwbakteryjne, leki stosowane w terapii nowotworów oraz leki przeciwwirusowe. Wartość ich zamówień była ogromna – łącznie ponad 4 mld złotych. Zdecydowaną większość tej kwoty stanowiły zamówienia na leki przeciwbakteryjne, których wartość sięgnęła prawie 3 mld złotych. Leki te są niezbędne do walki z bakteriami, które mogą prowadzić do poważnych chorób.

Które firmy farmaceutyczne cieszą się największym zaufaniem polskich szpitali?

Cieszą się one zaufaniem ze względu na jakość swoich produktów oraz na to, że są one dostosowane do potrzeb polskich szpitali. Ponadto mają one dobrą reputację wśród lekarzy i pacjentów.

Czy na leki refundowane przez NFZ można liczyć w polskich aptekach?


W Polsce istnieje powszechny dostęp do leków refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Leki te są dostępne w aptekach na terenie całego kraju. Aby uzyskać refundację, należy skontaktować się z NFZ w celu ustalenia, jakie leki są objęte refundacją. W przypadku leków refundowanych przez NFZ, apteka może żądać od pacjenta dopłaty do ceny leku. Dopłata ta jest określona przez NFZ i może się różnić w zależności od leku.

Jakie są największe problemy z lekami w Polsce?

Leki są coraz droższe, a refundacja nie nadąża za wzrostem cen. W efekcie pacjenci muszą płacić więcej z własnej kieszeni. Niedostępność leków to problem, który dotyka wielu Polaków. Skuteczne leki są często poza zasięgiem finansowym wielu osób. Kolejnym problemem jest brak dostępu do lekarzy specjalistów. W Polsce mamy ograniczoną liczbę lekarzy na tysiąc mieszkańców w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej.

Back To Top