Jakie wyzwania czekają na rynek farmaceutyczny 2022 roku?

Jakie wyzwania czekają na rynek farmaceutyczny 2022 roku?

Rok 2022 przynosi sporo zmian na rynku farmaceutycznym. Jak zwracają uwagę pracownicy aptek, w czasie pandemii pacjenci znacznie częściej przychodzili z objawami chorób do apteki. Miało to bezpośrednio związek z utrudnionym dostępem do podstawowej opieki zdrowotnej. Pacjenci szukali pomocy w internecie bądź przychodzili do farmaceuty, by otrzymać konkretne lekarstwa łagodzące dolegliwości.

Rynek farmaceutyczny w sieci

Rynek farmaceutyczny 2022 (https://przetargimedyczne.com/leki-i-produkty-farmaceutyczne/) musi jeszcze mocniej postarać się o uwagę w internecie. Wynika to z dwóch powodów:

  1. Pacjenci kupują produkty lecznicze przez internet.
  2. Rośnie znaczenie influencerów, którzy polecają określone produkty.
  3. Rok 2022 przynosi sporo zmian na rynku farmaceutycznym

Rozwój sprzedaży w internetowych aptekach rośnie z roku na rok. Jest to zgodne z ogólnym trendem, według którego sprzedaż internetowa w ogóle poszła do góry. Pacjenci kierują się, zwłaszcza po suplementy diety nie tylko do aptek internetowych, ale także do niezależnych od rynku farmaceutycznego kanałów dystrybucji.

Jak pokazują bieżące analizy, suplementy diety, zwłaszcza związane ze spalaniem tkanki tłuszczowej podczas aktywności fizycznej sprzedawane są w dużej mierze poza kontrolą farmaceutyczną. Podobnie wygląda to z dermokosmetykami.

Ponadto, raporty farmaceutyczne pokazują, że rośnie rola influencerów jako autorytetów na rynku farmaceutycznym. Okazuje się, że reklama telewizyjna nie jest tak skuteczna jak celebryta, który będzie promować produkt w swoich mediach społecznościowych. To wymusza na rynku farmaceutycznym inwestycję wysiłków marketingowych w zupełnie nowym miejscu.

Prognozy dla rynku farmaceutycznego 2022

Prognozy wskazują, że wartość sprzedaży na rynku farmaceutycznym będzie rosła. Wynika to nie tylko ze wzrostu cen produktów, ale również wzrostu liczby klientów, którzy sięgają po produkty dostępne w aptekach.

Ludzie coraz chętniej przyjmują suplementy diety i inne produkty, które mają działanie profilaktyczne.

Raport „Opieka farmaceutyczna. Kompleksowa analiza procesu wdrożenia”


W ubiegłym roku Ministerstwo Zdrowia przedstawiło raport zmian, które czekają rynek farmaceutyczny 2022 . Należy do nich między innymi:

  • przegląd lekowy (farmaceuta może zweryfikować, czy leki pacjentów dotkniętych wielochorobowością nie wykluczają się);
  • recepta kontynuowana (pacjent stale przyjmujący leki może otrzymać je w aptece bez konieczności wizyty u lekarza);
  • program „Drobne dolegliwości” (porada dla pacjenta, nie musi wiązać się z wydaniem leków)
  • szczepienia ochronne w aptekach.

Te zmiany bez wątpienia wpłyną na wartość rynku farmaceutycznego. Tym samym wzrośnie również ranga zawodu farmaceuty.

 

Back To Top